-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Biden mban takimin e parë bilateral me lider të huaj: Justin Trudeau i Kanadasë

Presidenti i SHBA Joe Biden ka biseduar me Kryeministrin Kanadez Justin Trudeau në takimin e tij të parë bilateral me një udhëheqës të huaj që nga marrja e detyrës.

Të dy udhëheqësit theksuan përparësitë e politikës së ndërsjellë rreth ndryshimit të klimës dhe Kinës, duke përfshirë lirimin e dy kanadezëve të mbajtur atje.

“Qeniet njerëzore nuk janë çipa për t’u këmbyer,” tha z. Biden të martën.

Kombet gjithashtu u zotuan të rreshtojnë synimet për klimën për të arritur emisione neto zero deri në 2050.

Kanadaja është shpesh destinacioni i zgjedhur për udhëtimin e parë të huaj të një presidenti amerikan, por Covid-19 shkatërroi planet e z. Biden. Në vend të kësaj, takimi u mbajt në distancë.

Z. Trudeau gjithashtu u zotua të punojë me SHBA për të “kaluar Covid por gjithashtu për t’u siguruar që ne po mbajmë peshën tonë në të gjithë botën”.

Udhëheqësit nuk u morën pyetje nga gazetarët, gjë që është e pazakontë në Uashington për një ngjarje bilaterale si kjo.

Çfarë u tha për Kinën?

Një çështje kryesore për të dy udhëheqësit është ndalimi nga Kina i dy kanadezëve, të cilët janë akuzuar për spiunim dhe janë mbajtur në burg që nga viti 2018.

Kanada pretendon se burrat u arrestuan si hakmarrje për arrestimin e ekzekutivit të Huaëei, z. Meng Ëanzhou me një urdhër të SHBA.

Michael Spavor dhe Michael Kovrig u arrestuan në Kinë në 2018 dhe u paditën zyrtarisht në qershor 2020.

Duke bërë thirrje për lirimin e tyre në vërejtjet pas takimit, z. Biden tha: “Qeniet njerëzore nuk janë çipa për t’u këmbyer. Ne do të punojmë së bashku derisa të sigurojmë kthimin e tyre të sigurt.”

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com