DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Politika

Berlini bën të pamundurën që Shkupi të fillojë bisedimet deri në fund të vitit

Ambasadorja gjermane Anke Holstein thotë se presidenca gjermane e BE-së ka një qëllim të qartë për të mbajtur konferencën e parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut deri në fund të vitit.

Ambasadori Holstein mendon se do të ishte një dështim për Gjermaninë si presidente e BE nëse kjo nuk do të ndodhte.

“Ne po punojmë shumë për të mbajtur një konferencë ndërqeveritare dhe jemi optimistë se do të jemi në gjendje të arrijmë këtë qëllim,” tha Holstein.

Ajo thotë se 10 nëntori është shansi i fundit për të pranuar kornizën negociuese deri kur Berlini do të bëjë gjithçka për ta realizuar atë.

Related posts

Aleksandër Vuçiç: Serbia së shpejti nis ndërtimin dhe rindërtimin e spitaleve në Kosovë

NEFAIL EMINI

Një tjetër shtet e zhvendos ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem

NEFAIL EMINI

Samit dy ditor i BE-së në Bruksel

NEFAIL EMINI

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto paralajmëron BE-në: Do ta humbni Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

Rikthehen tensionet ne Detin Mesdhe

NEFAIL EMINI

Këshilli për Bashkëpunim Rajonal do ta prezantojë Barometrin Ballkanik 2021

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More