30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Регион

Белград ќе почне да гради метро во 2021 година

Заменикот градоначалник на Белград, Горан Весиќ денеска изјави дека изградбата на метро во српската престолнина ќе почне во 2021 година, но и дека е затворена финансиската конструкција за проектот.

Инвестицијата е вредна 4,4 милијарди евра, првата линија ќе чини 1,8 милијарди евра, а втората 2,2 милијарди евра. Весиќ додаде дека минатата недела имале со амбасадите на Франција и на Кина во земјата, во присуство и на претставници на компаниите „Алстом“ и „Пауер Чајна“.

Направен е договор што треба да го верификуваат Владите на Франција и на Кина и, секако, Владата на Србија. „Алстом“ ќе работи на електромеханиката, на возовите и на пругата, на комплетното електрично напојување, односно опрема на самото метро додека градежните работи се доверени на кинеската компанија,. Односот ќе биде 30:70 или 70 отсто од работите ќе им припаднат на Кинезите, а останатото на Французите, истакна Весиќ.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More