18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Бектеши-Тигањ: Има голем простор за зголемување на трговската соработка меѓу Македонија и Хрватска

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска се сретна со Нивес Тигањ, амбасадорка на Република Хрватска во Северна Македонија.

Министерот Бектеши и амбасадорката Тигањ разговараа за економската соработка меѓу двете земји, мерките за справување со социо-економската криза предвизикана од коронавирусот, како и економските политики на новата Влада за идниот развој на економијата.

Амбасадорката Тигањ упати честитка за изборот на новата Влада, како и за повторниот избор на министерот Бектеши за министер за економија.

На средбата министерот ја информираше амбасадорката за политиките и мерките кои ги спроведе Владата во справување со последиците од пандемијата, пред сè во делот на поддршка на економијата.

Министерот Бектеши се заблагодари за пријателската поддршка од Република Хрватска во демократските и евро-атлантските процеси на земјава, и истакна дека и покрај традиционално добрите билатерални односи, меѓу дете земји има голем простор за зголемување на економската соработка.

Според податоците од Државниот завод за статистика по намалувањето на трговската размена меѓу двете земји во 2019 година, според министерот Бектеши радува податокот што и покрај пандемијата, билатералната соработка меѓу двете земји во првите седум месеци годинава бележи раст 18,1%, при што извозот од Северна Македонија кон Хрватска е зголемен за 24,7%, додека увозот е зголемен за 11%.

Овие податоци, како што истакна министерот се поттик двете земји во наредниот период да работат засилено на зголемување на трговијата, но и на поддршка на компаниите за проширување на своите деловни активности во двете земји.

Министерството за економија и во наредниот период ќе остане отворено за секаков вид соработка со Република Хрватска, кажа министерот Бектеши, а со амбасадорката Тигањ се согласија дека ќе работат на дополнително унапредување на економските односи помеѓу двете земји.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com