9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni TOP LAJM Zgjedhjet2021

Bekimi për Çairin e ri i ikë çdo debati të ri, qytetarët presin përballje mes kandidatëve

Shkup, 13 tetor – Mbrëmë në RTVM 2 është mbajtur edhe një debat rreth asaj se çfarë është bërë, çfarë nuk është bërë dhe për premtimet çfarë do të bëhet në katër vitet e ardhshme, nga kandidatët të cilët kanë kandiduar për kryetar komune në Çair.

Emisioni debativ është udhëhequr nga Jeta Xhara, gazetare nga Kosova ndërsa të ftuar kanë qenë kandidatët për kryetar komune në komunën e Çairit.

I ftuar ishte Kastriot Rexhepi nga Lëvizja Besa, Visar Ganiu nga Bashkimi Demokratik për Integrim si dhe Bekim Sali nga Alternativa. Por ashtu siç ndodhi edhe në disa debate tjera të organizuara televizive, ky i fundit (Bekim Sali) po heziton të marë pjesë në debate. Si duket Bekim Sali si i papërvojë në sferën politike, ka drohë të përballet me publikun dhe kundërkandidatët e tij.

Ky veprim nuk është i shëndoshë për opinionin pasi ata që duan ta votojnë Bekimin, duan të dëgjojnë për planet e tij në katër vitet e ardhshme, dhe nuk mjafton vetëm si arsye të thuhet se “është baba i dy vajzave”, arsyetim ky që është përdorur shpesh tek aktivistët e Alternativës dhe Aleancës për Shqiptarët në Çair kur ata kanë pyetur pse duhet votuar Bekimin.

Çairi ka nevojë për debat “përnime” ashtu siç e ka organizuar dhe gazetarja Jeta Xhara sepse kjo komunë dominohet nga komuniteti shqiptar dhe qytetarët presin më të mirën për Çairin e tyre.//Zhurnal.mk

Çairi #DebatPernime

Të ftuar në DebatPernime janë kandidatët për kryetar të komunës së Çairit: Kastriot Rexhepi nga Lëvizja BESA dhe Visar Ganiu nga BDI. Kandidatë për kryetar të kësaj komune janë edhe Bekim Sali nga koalicioni ASh-AAA dhe Misin Gradinaj nga PDSh, por të njëjtit nuk kanë pranuar të jenë pjesë e debatit.Përballë kandidatëve për kryetar të komunës do të jenë edhe kandidatet për këshilltare në Kuvendin Komunal të Çairit: Antigona Kallaba, Lejla Emrullai dhe Sermine Purrini nga BDI; Filiz Ndoci dhe Melek Aliju nga Lëvizja BESA.

Posted by Televizioni i Maqedonisë – TVM2 on Tuesday, October 12, 2021

Related posts

Zgjedhjet Lokale 2021, AP dhe PP do të monitorojnë procesin zgjedhor

Admin

Qytetarët e Maqedonisë së pari do ta dezinfektojnë gishtin dhe më pas do të votojnë

Admin

Regjistrohen 395 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 14 persona

Admin

Vrasje në Shkup, i biri ther nënën e tij

Admin

Reagim ASH – AA: Ramiz Merko thyen heshtjen zgjedhore, asfalton rrugë një ditë para zgjedhjeve

Admin

Finalizohet “Open Ballkan”, zyrtarizohet marrëveshja Rama-Vuçiç-Zaev

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com