33.3 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Rajoni

BE vlerëson bashkëpunimin e ish-krerëve të UÇK-së me Specialen

Shefat e Misioneve të Bashkimit Evropian dhe Shtetet Anëtare në Kosovës e kanë vlerësuar bashkëpunimin e ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me Gjykatën Speciale.

BE përmes një komunikatë ka deklaruar se bashkëpunimi i tyre me drejtësinë tregon përgjegjësinë e Kosovës për sundim të ligjit, njofton Klan Kosova.

“Udhëheqësit e Misioneve në Kosovë të BE-së dhe të Shteteve Anëtare e marrin parasysh dorëheqjen e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Ne e vlerësojmë bashkëpunimin e treguar në ditët e fundit nga Presidenti Hashim Thaçi dhe ish udhëheqësi i PDK-së Kadri Veseli, si dhe nga z. Rexhep Selimi dhe ish Kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi, me Dhomat e Specializuara. Për më tepër, ne i vlerësojmë fjalimet drejtuar publikut të mbajtura dje nga z. Thaçi dhe z. Veseli, të cilët bënë thirrje për respektimin e procesit gjyqësor”.

“Kjo pasqyron përgjegjësinë dhe vendosmërinë e Kosovës për respektim të sundimit të ligjit dhe për kërkim llogarie nga individët që mund të kenë kryer veprime të paligjshme. Nuk duhet harruar se sipas ligjit, individët nën aktakuzë janë të pafajshëm derisa të vërtetohet fajësia e tyre, dhe se duhet të respektohen të drejtat e tyre ligjore. Kosova duhet të mbetet e përkushtuar ndaj këtij procesi”.

“Prioriteti më vendimtar për BE-në dhe Shtetet e saj Anëtare, është respektimi i sundimit të ligjit, demokracisë dhe të drejtave të njeriut. Për këtë arsye, ne e kemi mbështetur fuqimisht krijimin e Dhomave të Specializuara, si pjesë integrale e sistemit të Kosovës për sundimin e ligjit, dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë derisa të përmbushet misioni i Dhomave, ndaj të cilave edhe Kosova është e përkushtuar. Kjo është esenciale për konsolidimin e perspektivës evropiane të Kosovës”.

Related posts

Greqi, 89 viktima dhe mbi 2 mijë raste të reja në 24 orët e fundit

admin

Kosovë, ndahet nga jeta këngëtari i njohur Ismet Peja

admin

Çfarë qëndron pas përplasjes publike midis Serbisë dhe Malit të Zi?

admin