18.5 C
Los Angeles
November 29, 2021
DailyNews – MK
Bota

BE-ja ashpërson procesin e vizave për zyrtarët bjellorusë për shkak të situatës së emigrantëve

Qeveritë e Bashkimit Evropian pezulluan pjesërisht të martën një marrëveshje për lehtësimin e vizave për zyrtarët bjellorusë në përgjigje të një “sulmi hibrid” që Brukseli thotë se Minsku po e kryen duke shtyrë emigrantët përtej kufijve të tij me Poloninë dhe Lituaninë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, BE-ja akuzoi Bjellorusinë që inkurajoi emigrantët nga Lindja e Mesme, Afganistani dhe Afrika për të kaluar kufirin për të hyrë në bllok si shenjë hakmarrje për sanksionet të përplasura drejt Minskut për shkeljen e të drejtave të njeriut.

“Ky vendim vjen si përgjigje ndaj sulmi të vazhdueshëm hibrid nga regjimi bjellorus”, thuhet në deklaratën e Këshillit të Bashkimit Evropian, që përfaqëson shtetet anëtare të bllokut.

Sipas deklaratës thuhet se vendimi do të prekë zyrtarët bjellorusë dhe nuk do të ndërlikojë procedurat ekzistuese të vizave për qytetarët e zakonshëm.

Related posts

Fotografi të “Ever Given” që zbulojnë dëmet që pësoi pas bllokimit të Kanalit të Suezit

admin

ShBA ndalon udhëtimet nga Afrika e Jugut, pas zbulimit të variantit të ri

admin

Gjermania regjistron mbi 14 mijë raste të reja me koronavirus

B.M