8.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

BE do të shtrëngojë eksportin e vaksinave mes mosmarrëveshjeve me AstraZeneca

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të shtrëngojë rregullat mbi eksportet e vaksinave COVID midis një mosmarrëveshje me AstraZeneca mbi një ndërprerjeje të furnizimeve të planifikuara për bllokun me 27 anëtarë.

Komisionerja e Shëndetësisë Stella Kyriakides tha se BE “do të ndërmarrë çdo veprim që kërkohet për të mbrojtur qytetarët e saj”.

Javën e kaluar, AstraZeneca i tha BE-së se po mbeste prapa në objektivin e saj të furnizimit për shkak të problemeve të prodhimit, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

BE-ja është kritikuar për shpërndarjen e ngadaltë të vaksinave, të cilat I blen në emër të të gjitha vendeve anëtare.

Grindja mund të ndikojë gjithashtu në furnizimet në Mbretërinë e Bashkuar të vaksinës Pfizer-BioNTech të zhvilluar nga SHBA-ja dhe Gjermania. Fabrika belge e Pfizer furnizon Mbretërinë e Bashkuar.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se ishte në “kontakt të ngushtë” me furnizuesit e vaksinave, transmeton Klan Kosova.

“Furnizimi me vaksina dhe dërgesat e planifikuara do të mbështesin plotësisht ofrimin e dozës së parë për të katër grupet prioritare deri më 15 shkurt”, tha një zëdhënëse e qeverisë.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com