20.7 C
Los Angeles
August 15, 2022
DailyNews – MK
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

BE: Do blejmë 300 milionë doza të vaksinës anti COVID-19

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka folur rreth vaksinës së koronavirusit që për herë të parë dje ka dhënë efekt duke siguruar 90% mbrojtje.

Von der Leyen thotë se KE së shpejti do të nëshkruaj me prodhuesit për 300 milionë doza të kësaj vakësine por deri atëherë bëri thirrje për kujdes.

“Lajme të shkëlqyera nga @pfizer & @BioNTech_Group për rezultatet e suksesshme të provës së tyre të fundit klinike për një vaksinë #COVID-19. Shkenca evropiane funksionon! Komisioni Evropian do të nënshkruaj kontratë me ta së shpejti për deri në 300 milionë doza. Le të vazhdojmë të mbrojmë njëri-tjetrin ndërkohë”, shkroi Von der Leyen në Twitter.

Related posts

Merkel me porosi për Maqedoninë dhe Bullgarinë: E keni patjetër të merreni vesh

admin

Ekspertët evropianë: Ligjet për LGBT në Hungari shkelin standardet ndërkombëtare

admin

BE-ja ende pa afate për dërgesën e vaksinave në Ballkan

admin