30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Спорт

Батлер блескаше, Мајами ги совладаа Лејекрси

Мајами Хит ја намалија предноста на Лос Анџелес Лејкерс на 2:1, откако во третиот меч од финалната сероја забележаа победа 115.104. Мајами овој меч го одиграа без Горан Драгиќ и Бем Адебајо, а во текот на натпреварот им се повреди и Кендрик Нан.

Мајами одлично го отворија натпреварот, играа агресивно во одбраната, ги натераа противниците да имаат дури 10 загубени топки во првата четвртина и успеаја да го неутрализираат Леброн Џејмс. Хит првото полувреме го завршија со предност 58:54.

Третиот период започна со серија на Мајами 8:0 и со четвртата лична грешка на Ентони Дејвис. Оваа делница Мајами ја завршија со преднотс од 12 поени, но на стартот од последната четвртина Лејекрси успеаја да го преземат водството (89:91).

Сепак Мајами го одбија тој налет на Лејкерси, а на крајот предводени од Џими Батлер забележаа победа.

Батлер забележа 40 поени, 11 скокови и 13 асистенции, за него ова е прв трипл-дабл во плејофот во кариерата. Влијателен беше и Кели Олиник (17 поени), Данкан Робинсон и Тајлер Хиро постигнаа по 13 поени.

Лејкерис ги предводеше Чеброн Џејмс со 25 поени, 8 скока, но и 8 загубени топки, а потфрли Ентони Дејвис со само 15 поени.

Четвртиот натпревар од финалната серија на програмата е во среда во 3.00 часот.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More