22 C
Los Angeles
November 28, 2021
DailyNews – MK
Shqipëri

Basha reagon për rritjen e numrit të azilkërkuesve: Duhet të marrë fund korrupsioni

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur shqetësimin e tij mëngjesin e kësaj të shtune për rritjen e numrit të azilkërkuesve shqiptarë në vendet e BE-së.

Basha thotë në një postim në Twitter se rritja e numrit të azilkërkuesve dëshmon se 25 prilli nuk zgjidhi asgjë për shqiptarët, duke shtuar se kjo vjen si pasojë e korrupsionit.

Kryedemokrati deklaron më tej se kjo katastrofë kombëtare merr fund vetëm duke u përballur me korrupsionin, pra duke thyer bashkëpunimin e politikës me krimin.

Postimi i Bashës

Me përjashtim të një lufte civile, një nga arsyet madhore pse njerëzit largohen nga vendi i tyre është korrupsioni. Rritja e aplikimeve për azil në vendet e BE-së dëshmon edhe njëherë se masakra e 25 prillit nuk zgjidhi asgjë për shqiptarët.

Fundi i kësaj katastrofe kombëtare, kërkon një përballje frontale me korrupsionin, duke thyer bashkëpunimin mes politikës, krimit dhe oligarkisë, që ka shkërmoqur demokracinë dhe po mbyt të ardhmen e duke e bërë të pajetueshme për familjet shqiptare.

Related posts

Arrestohet i dyshuar për vjedhje në Tiranë, i hapte banesat me kartë

admin

Gjiknuri për vetingune politikanëve: Shqipëria ka legjislacion të mjaftueshëm për pastërtinë e figurës

admin

“Kësaj qeverie nuk i shkon viktimizimi”, Gjekmarkaj sqaron përplasjen me Ballukun: E vërteta mbi ‘haremin’ dhe ‘derrkucin’. Burrat e qeverisë nuk u fyen, e dinë që është koncept politik!

admin