18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Баку ја обвини Ерменија за ракетен напад на околината на важен Азербејџан нафтовод

Државниот јавен обвинител на Азербејџан во вторникот ја обвини Ерменија за истрелување ракети врз областа во непосредна близина на гасоводот Баку-Тбилиси-Џејхан (БТК), кој пренесува сурова нафта од Азербејџан до Турција преку грузискиот главен град, пренесува ТАСС.

– Околу 21 часот по локално време, вооружените сили на Ерменија извршија ракетен напад на дел од нафтоводот Баку-Тбилиси-Џејхан во областа Евлакс – соопшти агенцијата, додавајќи дека нападот бил спречен како резултат на мерките преземени од азербејџанските сили.

Министерството за одбрана на Ерменија ги отфрли обвинувањата.

– Извештаите на Азербејџан за обид на ерменските трупи да го нападнат гасоводот Баку-Тбилиси-Џејхан се дрски лаги. Ние повеќе пати кажавме дека не ја гледаме нафтената и гасната инфраструктура како цел – напиша прес-секретарот на Министерството за одбрана на Ерменија, Шушан Степанјан, на својата страница на Фејсбук.

Таа додаде дека сите области од каде потекнуваат нападите врз Нагорно-Карабах ќе бидат уништени, без оглед на нивната локација.

Цевководите на трасата Баку-Тбилиси-Џејхан, долги 1.700 километри, со годишен капацитет од 50 милиони тони нафта, беа пуштени во употреба во 2006 година. Тие испорачуваат нафта од нафтеното поле Азери-Чираг-Ѓунашли на Касписко Море и се користат и за транзит на туркменска, казахстанска и на руска нафта.

Исто така се нагласува дека нафтоводот Баку-Тблиси-Џејхан е голем стратешки проект кој игра важна улога во енергетската безбедност на Европа.

На 27 септември Баку објави дека позициите на азербејџанската армија се интензивно гранатирани од Ерменија. Ереван, од своја страна, тврдеше дека вооружените сили на Азербејџан почнале офанзива во правец на Нагорно-Карабах гранатирајќи ги населените места на непризнатата република, вклучително и главниот град Степанакерт.

Двете страни пријавија жртви и меѓу цивилното население. Ерменските власти прогласија воена состојба и најавија мобилизација. Азербејџан воведе воена состојба на целата територијата.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com