19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Бајден и демократите собраа рекордни 383 милиони долари во септември за изборната кампања

Кандидатот за претседател на САД, Џо Бајден и неговата Демократска партија собраа рекордни 383 милиони долари за кампањата во Белата куќа.

Кампањата сега има дури 432 милиони долари во готовина, според нејзиниот менаџер Џен О’Мали Дилан.

Донациите за Бајден се зголемија откако тој обезбеди номинацијата на демократите.

За време на првичните избори, поранешниот потпретседател се бореше да собере средства и беше речиси банкротиран кога победи во Јужна Каролина. По неколку месеци, дарежливите донации и малата потрошувачка му овозможија на Бајден да го надмине својот републикански ривал, Доналд Трамп.

Во август, демократскиот табор собра 364 милиони долари

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com