30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Autoritetet shëndetësore do të vendosin nëse kopshtet nga shtatori do të punojnë me kapacitet të plotë

Shkup, 19 korrik – Mbetet të vlerësojmë nëse kopshtet do të punojnë me kapacitet të plotë nga shtatori. Do ta respektojmë mendimin e autoriteteve shëndetësore, të Komisionit për sëmundje infektive, i cili e ndjek nga afër situatën epidemiologjike, tha sonte ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska.

Megjithatë, ajo është optimiste dhe, siç theksoi në paraqitjen e saj si mysafire në TV Sitel, pret një vjeshtë të qetë.
Sipas Shahpaska, kopshtet janë një nga tregimet më të suksesshme në përballjen me pandeminë.

“Me qasje sistematike, mbikëqyrje të rregullt dhe respektim të protokolleve nga punonjësit dhe prindërit, ne kemi përfunduar një periudhë të suksesshme. Kaluam mirë, treguesit ishin të mirë, prania e fëmijëve në kopshte ishte e mirë. Sipas protokolleve, ka ende vende falas për fëmijët për të shkuar në kopshte. Unë jam optimiste, nuk ka asnjë arsye që ajo të mos ndodhë, duke pasur parasysh faktin se shumica e punonjësve në kopshte tashmë janë vaksinuar plotësisht, me të dyja dozat”, theksoi Shahpaska.

Ministrja nënvizoi se shëndeti I fëmijëve dhe I të gjithë qytetarëve mbetet prioritet kulmor.

Related posts

Një autobus i Kosovës është përmbysur afër Sllavonski Brod, dhjetë perona kanë humbur jetën

Admin

Në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë pritet deri 45 minuta

Admin

Promovimi i aktiviteteve verore në natyrë në Qendrën e skijimit “Kodra e Diellit”

Admin

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoni

Admin

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Admin

Në Vranjë janë vaksinuar 12 mijë shtetas të Maqedonisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More