18.5 C
Los Angeles
November 29, 2021
DailyNews – MK
Bota

Austriakët në protesta kundër vendimit për të izoluar të pavaksinuarit

Vendimi i qëverisë austriake, që njerëzit e pavaksinuar kundër koronavirut do të vendosen në izolim dhe nuk do të kenë mundësinë të lëvizin nga shtëpitë e tyre, pervecse vetëm në raste specifike ka shkaktuar reagime dhe protesta.

Mijëra njerëz mbushën rrugët e kryeqytettit për të shprehur pakenaqësinë e tyre. Me thirrje “ Liri” dhe trupi im zgjedhja ime” protestuesit thane se kjo ështe shkelje e të drejtave të njeriut.

Me pankarta në duar me mesazhe kundër vaksinimit ata kembengulën se vendimi i qeverisë austriake për ti mbajtur njerzit mbyllur nuk ishte menyra e duhur për të parandaluar perhapjen e virusit.

Edhe gjermania paralajmeroi per ashpersimin e masave.

Një projektligj është planifikuar që të votohet në fund të kësaj jave ku pritet të kerkohet testi negativ për COVID-19, dëshmi të shërimit ose vaksinimit në transportin publik, si dhe në vendet e punës.

Related posts

Mbi 564 mijë raste të reja të koronavirusit brenda një dite në botë

admin

OBSH: Evropën e presin gjashtë muaj të vështirë

admin

BE-ja: Azerbajxhani dhe Armenia të ruajnë armëpushimin

admin