9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Austria synon përdorimin e vaksinës ruse Sputnik V, 1 milion doza deri në qershor

Austria ka nisur bisedimet me Rusinë për të blerë 1 milion doza të vaksinës Sputnik V, sipas një deklarate nga Sebastian Kurz.

Kurz fillimisht bisedoi me Presidentin rus Vladimir Putin më 26 shkurt për të diskutuar rreth dorëzimit të vaksinës ruse dhe më vonë kontaktoi Fondin Rus të Investimeve Direkte (RDIF), i cili është përgjegjës për shpërndarjen ndërkombëtare të Sputnik V.

Bisedimet kanë vazhduar që nga ajo kohë .

“Nuk duhet të ketë shkelje gjeopolitike kur bëhet fjalë për vaksinat,” tha Kurz. “E vetmja gjë që ka rëndësi është nëse vaksina është efektive dhe e sigurt, jo nga vjen.”

Vendet po negociojnë për furnizimin me 300,000 doza në Prill, 500,000 në Maj dhe 200,000 në Qershor, sipas deklaratës

Related posts

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

SHBA ofron kompensim për familjarët e viktimave të sulmit me dron

Admin

Policia britanike: Vrasja e ligjvënësit ishte incident terrorist

Admin

Në Indonezi 11 student u mbytën gjatë aksionit për pastrimin e lumit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com