33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Austrailia regjistron rritje të numrit të infektimeve me Kovid-19

Epidemiologët kanë shprehur shqetësimin për rritjen e numrit të të infektuarve pavarësisht vaksinimit për shkak të përhapjes së variantit Delta. Në Uellsin e Ri Jugor, një infermiere në spitalin Westmead rezultoi pozitive pavarësisht se ishte vaksinuar plotësisht kundër Covid.

Sipas të dhënave, infermierja ishte asimptomatike. Hassan Vally, një profesor i asociuar për epidemiologji në Universitetin La Trobe, tha se megjithëse vaksinimi dhe PPE ulin rrezikun e transmetimit, ato nuk ishin të sigurta.

Epidemiologët kanë paralajmëruar për rritje të numrit të rasteve me Covid, për shkak të ri-infektimit të personave të vaksinuar. Queensland raportoi një rast pozitiv pavarësisht vaksinimit, një punonjës në aeroportin ndërkombëtar të Brisbane.

Australia ka raportuar 31,626 raste dhe 912 viktima që nga fillimi i pandemisë.

Related posts

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

Sërish përmbytje dhe dramë në Belgjikë: Uji bart vetura, përrenjtë në rrugë

Admin

Vriten dy ushtarë turq në Siri

Admin

110 të vdekur pas reshjeve të mëdha në Indi

Admin

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Admin

CDC: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More