9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Asnjë ngarkesë atmosferike pas zjarrit në stacionin elektrik të Atikës

Nuk ka pasur asnjë ngarkesë serioze atmosferike si rezultat i zjarrit që shpërtheu në një stacion elektrik të tensionit të lartë në periferi të Atikës të dielën mbrëma, që çoi në ndërprerje të energjisë në Athinë dhe Pire si dhe në zonat e gadishullit të Peloponezit, sipas një ekipi inspektorësh të Ministrisë greke të Mjedisit që vizituan vendin të hënën.

Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi zjarrin por operatori i rrjetit elektrik të vendit, ADMIE, tha se kjo ndodhi, ndoshta, për shkak të një qarku të shkurtër, shkaqet e të cilit po hetohen.

Stacioni i veçantë i energjisë është një pikë kyçe e sistemit të transmetimit të energjisë për furnizimin e Atikës dhe Peloponezit.

Një tender u zhvillua kohët e fundit për azhurnimin e pajisjeve të tij në mënyrë që të përmirësohet siguria e furnizimit por gjithashtu të funksionojë si një pikë pritëzë kur rrjeti i energjisë në ishullin e Kretës është i lidhur me atë të kontinentit.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com