12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Armin Laschet zgjidhet kryetari i ri i CDU-së

Partia konservatore gjermane, Unioni Demokristian (CDU), ka zgjedhur Armin Laschet, kryetar të ri të partisë.

Laschet, 59 vjeç, ka mposhtur në garën zgjedhore konservatorin, njëherësh rivalin e kancelares Angela Merkel, Friedrich Merz.

Në konventën partiake, që u mbajt online për shkak të pandemisë së koronavirusit, Laschet fitoi 521 vota dhe Merz 466. Ndërkaq, Nobert Roettgen, u eliminua në raundin e parë të votimeve.

Zgjedhjet e brendshme në CDU vijnë pasi kanclerja Angela Merkel ka paralajmëruar largimin nga politika më vonë gjatë këtij viti.

Në fjalimin e tij pas fitores, Laschet u zotua se do të bëjë gjithçka që partia e tij të dalë mirë në zgjedhjet e ardhshme rajonale dhe se ai do të mbajë postin e kancelarit.

“Për më tepër, zgjedhje më të rëndësishme janë para nesh”, tha ai, i cili ka qenë nënkryetar i CDU-së që prej vitit 2012.

Delegatët për herë të parë mbajtën konventën partiake online, për shkak se masat e vendosura kundër koronavirusit ndalojnë mbajtjen e tubimeve.

Gara në CDU vjen në një vit të rëndësishëm për Gjermaninë, e cila do të mbajë zgjedhje nacionale në shtator.

Merkel, e cila ka thënë se do të tërhiqet nga politika, ka mbajtur katër mandate si lidere e partisë dhe 16 vjet si kancelare.

Gjatë nisjes së konferencës më 15 janar, Merkel bëri thirrje për unitet.

“Shpresoj që do të zgjidhet një ekip që merr në duar të veta fatin e partisë sonë dhe punon me të gjithë anëtarët për të gjetur përgjigjet e duhura për sfidat e së ardhmes”, tha Merkel.

Më 2018, Merkel njoftoi se do të tërhiqej nga posti i kryetares së CDU-së, teksa kjo parti nisi të humbë besimin dhe u sfidua lidhur me pozicionin ndaj ekstremit të djathtë, që është në rritje.

Ajo u zëvendësua nga kandidatja e saj e preferuar Annegret Kramp-Karrenbauer. Por, Kramp-Karrenbeuer dha dorëheqje në shkurtin e kaluar, për shkak të një skandali lidhur me menaxhimin e zgjedhjeve rajonale.

Që atëherë, CDU-ja ishte detyruar që të anulojë dy takime për të zgjedhur liderin e ri, për shkak të krizës me pandeminë e koronavirusit.

Related posts

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com