23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Armenia dhe Azerbajxhani fajësojnë njëra-tjetrën për shkelje të armëpushimit

Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar të enjten njëra-tjetrën për prishje të armëpushimit të ndërmjetësuar nga Rusia, të cilën e kanë pranuar të dyja vendet, me qëllim të ndarjes së përleshjeve të përgjakshme kufitare.

Ministria e Mbrojtjes në Armeni, ka thënë përmes një deklarate se trupat azerbajxhanase kanë shtënë me armë zjarri në pozicionet armene kufitare në orët e para të së enjtes, duke shtyrë Armeninë ta bëjë të njëjtë gjë.

Ministrja e Mbrojtjes në Azerbajxhan ka thënë përmes një deklarate se forcat armene kanë shtënë me armë zjarri dhe garanta në rajonin Kelbajar. Edhe kjo Ministri ka thënë se forcat e saja u janë përgjigjur sulmeve.

Armëpushimi është arritur të mërkurën, pas një prej incidenteve më të përgjakshme prej konfliktit të vitit të kaluar, që është zhvilluar mes forcave armene dhe Bakus, për rajonin e Nagorno-Karabakut dhe disa rajone në rrethinë.

Armenia ka thënë se tre ushtarë të saj janë varë dhe katër të tjerë janë plagosur.

Azerbajxhani ka thënë se dy ushtarë të këtij shteti janë plagosur.

Në luftimet gjatë shtatorit të vitit të kaluar, trupat azerbajxhanase kanë dëbuar forcat etnike armene nga një pjesë e territorit që kanë kontrolluar nga vitet 1990, para se Rusia të ndërmjetësonte armëpushimin.

Megjithatë, një mori mospajtimesh në mes të të dyja palëve kanë vënë në pah sa i cenueshëm është ky armëpushim.

Related posts

OBSh kontribut në forcimin e ndërsjelltë politik në ruajtje të sigurisë dhe stabilitetit dhe marrjen e përgjegjësive ndërkombëtare

Admin

E rëndë: 15-vjeçari vret prindërit dhe motrën e vogël, më pas poston fotot në rrjetet sociale

Admin

Shpërthime në Afganistan/ Të paktën 2 të vdekur, mbi 19 të plagosur

Admin

Shtëpia e Bardhë reagon pasi Franca tërheq ambasadorët

Admin

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Admin

Protesta kundër izolimit në Australi, mijëra njerëz përplasen me policinë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com