15.8 C
Skopje, NM
13/06/2021
DailyNews.mk
Bota Kovid-19

Antonio Guterres: Bashkësia ndërkombëtare ka dështuar të bashkëpunojë për COVID-19

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (PKB), Antonio Guterres tha sot se bota kishte dështuar të bashkëpunonte në luftimin e pandemisë COVID-19.

Siç tha ai, coronavirusi aktualisht është kërcënimi numër një në botë, raporton Associated Press.

Para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Guterres fajësoi dështimin e bashkësisë ndërkombëtare për mungesën e gatishmërisë globale, bashkëpunimit dhe solidaritetit.

Sekretari i Përgjithshëm vuri në dukje se më shumë se 30 milionë njerëz janë infektuar me coronavirus në botë deri më tani, se pothuajse një milion pacientë u janë nënshtruar pasojave të sëmundjes dhe paralajmëroi se virusi nuk është vënë ende nën kontroll.

“Ndërsa vendet shkojnë në drejtime të ndryshme, virusi po përhapet në të gjitha drejtimet”, tha ai.

Guterres bëri thirrje për bashkëpunim global midis kombeve, organizatave globale dhe rajonale, institucioneve financiare ndërkombëtare, sindikatave dhe aktorëve të tjerë.

Related posts

Kina po dominon agjendën e G7, edhe pse nuk është pjesë e saj

NEFAIL EMINI

Zëdhënësi i DASH: Ende nuk kami emrat e rinj në lidhje me listën e zezë për Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

Johnson: Aleanca midis SHBA-së dhe Britanisë është marrëdhënia e pathyeshme

NEFAIL EMINI

Këshilli i Sigurimit sot zgjedh 5 anëtarë jo të përhershëm, në garë edhe Shqipëria

NEFAIL EMINI

Amnesty International: Kina është duke kryer “krime kundër njerëzimit” në Ksinjinag

NEFAIL EMINI

Biden paralajmron Britaninë: Mos rrezikoni procesin e paqes në Irlandën e Veriut

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More