18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Anketat: Banorët e Evropës Perëndimore shpresojnë në fitoren e Bidenit

Sipas një sondazhi të fundit nga organizata “YouGov”, shumica e banorëve të Evropës Perëndimore preferojnë që demokrati Joe Biden të fitojë zgjedhjet presidenciale të nëntorit në Shtetete e Bashkuara. Firma kërkimore pyeti dhjetëra mijëra njerëz mbi zgjedhjet e ardhshme të 3 nëntorit. Megjithatë, siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, mbështetja për Presidentin Donald Trump është më e fortë në Evropën Lindore.

Korrik 2017 – Donald Trump dhe homologu i tij francez Emmanuel Macron ishin të dy në muajt e parë të presidencave të tyre përkatëse. Ata krijuan një miqësi që dukej e pamundur. Dy udhëheqës shumë larg njëri-tjetrit nga pikëpamja politike që kërkonin të riafirmonin aleancën transatlantike.

Qysh atëherë, dallimet për çështjet e tregtisë, ndryshimin e klimës, NATO-n dhe Brexit-in e kanë vënë marrëdhënien e tyre në tension. Banorët e Parisit që folën me Zërin e Amerikës shpresojnë për një ndryshim të udhëheqjes në Shtëpinë e Bardhë.

“Unë do të doja që zoti Trump të humbiste. Nuk jam e sigurt se ai do të humbasë, sepse ka shumë mbështetës. Unë nuk di shumë për zotin Biden”, thotë Sophie Chiles, banore e Parisit.

“Unë nuk e di nëse zoti Biden do të ishte një president më i mirë. Por shpresoj që nëse kemi një ndryshim në administratë ne do të mund të ripërtërijmë marrëdhëniet normale me Shtetet e Bashkuara”, thotë Pierre Le Goff, punonjës qeveritar.

Një sondazh i fundit nga “YouGov” sugjeron se këto pikëpamje dominojnë në pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore. Në Francë, pothuajse dy të tretat e të anketuarve dëshirojnë një fitore të zotit Biden, ndërsa 16 për qind favorizojnë Presidentin Trump.

Danimarka favorizon më së shumti zotin Biden me 80 për qind të të anketaurve, kundrejt 6 për qind që shprehën mbështetje për Presidentin Trump. Në Gjermani, mbi 70 për qind e të anketuarve dëshirojnë një fitore të zotit Biden.

“Shpresoj të zgjedhin një president të ri”, tha banorja e Berlinit, Martina Stoffregen.

“Nuk kemi të bëjmë më me një shkëmbim argumentesh, përkundrazi të gjithë qëndrojnë në kampin e tyre dhe ata janë aq larg njëri-tjetrit sa që kjo më frikëson”, thotë Andreas Eberlein, banor i Berlinit.

Banorët e Barcelonës i thanë Zërit të Amerikës se rezultati i zgjedhjeve ka të ngjarë të ndikojë në Spanjë.

“Ne e kemi parë luftën tregtare të zotit Trump me Kinën, Evropën, dhe në fund kjo do të ketë ndikim në të gjithë Evropën dhe Azinë”, thotë Sergi, banor i Barcelonës.

Në Evropën Lindore ka mbështetje më të madhe për Presidentin Donald Trump. Një sondazh i vitit 2019 nga organizata kërkimore “Pew” tregoi se më shumë se gjysma e polakëve kishin një mendim të favorshëm për presidentin amerikan, më i larti në Evropë. Vendimi i Presidentit Trump për të rritur numrin e trupave amerikane në Poloni është shumë popullor.

Presidenti Trump gjithashtu ka marrë vlerësime në Kosovë për përpjekjet e tij për arritjen e një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës. Kjo reklamë në autostradën pranë aeroportit të Kosovës u financua nga një shtetas kosovar që jeton në Suedi.

“Është për të nderuar presidentin amerikan. Shqiptarët janë populli më pro-amerikan në botë”, thotë Naim Murseli, nismëtar i përpjekjes për të vendosur një reklam të Preisdentit Trump në Kosovë.

Pavarësisht se kush do të fitojë, shumë evropianë besojnë se rezultati i zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara do të ketë një ndikim të madh në këtë anë të Atlantikut. Interesi për fushatën po rritet ndërsa zgjedhjet e 3 nëntorit po afrojn.

Related posts

SHBA teston me sukses armën hipersonike Raytheon – e aftë për shpejtësi më të madhe se pesëfishi i zërit

Admin

Mundësi dhe  siguri për investitorët

Admin

Ata që janë vaksinuar me Moderna mund të mos kenë nevojë të marrin një dozë të tretë!

Admin

Prishet ashensori, mbi 30 minatorë të bllokuar kanadezë bënë një “ngjitje vertikale” që zgjati rreth 10 orë

Admin

Shqiptari akuzohet për vrasjen e një mësueseje të shkollës fillore në Londër – tregohet kush është ai dhe detajet se si ndodhi vrasja e saj

Admin

Iniciativa e zhvillimit global, një qasje e re për të ardhmen globale

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com