10.8 C
Skopje, NM
15/06/2021
DailyNews.mk
Ekonomi

Anglia ’më afër dritës në fund të tunelit’ – Banka Qendrore rrit pritshmëritë për zhvillimin ekonomik

Banka e Anglisë tha të enjten se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar është në rrugën e duhur për një rimëkëmbje më të fortë ekonomike sesa pritej më parë, mbështetur nga fushata e vaksinimit relativisht e shpejtë.

BOE azhurnoi perspektivën e saj të rritjes 2021 për ekonominë e pestë më të madhe në botë në 7.25%, pak më shumë se pritjet e analistëve dhe nga 5% sa parashikohej në shkurt.

Kjo ndjek një rënie të PBB-së së tremujorit të parë të Mbretërisë së Bashkuar prej 1.5% – më e cekët se sa pritej – dhe ndërsa kufizimet në aktivitetin ekonomik lehtësohen dhe infeksionet e Covid në Mbretërinë e Bashkuar vazhdojnë të bien.

Duke reflektuar në këto zhvillime, BOE tha se PBB-ja e tremujorit të dytë ka të ngjarë të “rritet ndjeshëm”, ndërsa prodhimi ekonomik pritej të rikuperohej në nivelet para-pandemike gjatë pjesës së mbetur të vitit. Më parë kishte thënë se ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të rikuperohej në nivelet para-pandemike në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm.

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar kontraktoi 10% në vitin 2020 – performanca më e dobët vjetore në më shumë se tre shekuj. Ishte më e ashpër kur krahasohej me shumicën e ekonomive të tjera evropiane, pjesërisht për shkak të një lëvizjeje më të ngadaltë për të zbatuar masa të rrepta të shëndetit publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Related posts

Musk: Tesla do të rifillojë përdorimin e Bitcoinit kur të përdoret më shumë energji e rinovueshme

NEFAIL EMINI

FMN mirëpret vendimin për zgjerimin e rezervave globale

NEFAIL EMINI

Kërkesa globale për naftë pritet të rritet me 6% dhe të kthehet në nivelet parapandemike

NEFAIL EMINI

Në Mbretërinë e Bashkuar nis sot samiti i vendeve më të industrializuara

NEFAIL EMINI

SHBA, rriten çmimet e mallrave të konsumit

NEFAIL EMINI

Rusia, një shtet i dobët në aspektin ekonomik dhe demografik

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More