28.5 C
Los Angeles
August 9, 2022
DailyNews – MK
Sport-al

Analiza dhe formacionet e mundshme: Real Madrid – Inter, fituesi do të jetë më afër fazës tjetër!

Në derbin e ditës në Ligën e Kampionëve, Real Madrid pret Interin. Kjo do të jetë një ndeshje interesante, një duel që tërheq shumë vëmendje në Evropë dhe një duel që mund të katapultojë fituesin përfundimtar në fazën tjetër, veçanërisht pasi që të dy skuadrat janë në dy vendet e fundit në tabelë në grup.

Real është i fundit në tabelë pas dy xhirove të para

Skuadra e Zinedine Zidane ishin të bindur se do të fillonin me një fitore në Ligën e Kampionëve, por ata pësuan një humbje 2-3 ndaj Shakhtar Donetsk më 21 tetor, pavarësisht se vizitorët ishin pa një numër lojtarësh kryesorë për shkak të shpërthimit të koronavirusit në skuadër. 

Monchengladbach gjithashtu kishte probleme me ekipin, por udhëhoqi 2-0 javën e kaluar në Gjermani, para se Real Madrid në fund të vendoste rezultatin final 2:2 dhe të fitonte pikën e parë.

Tani Inter gjithashtu ka probleme me ekipin, dhe ekspertët e futbollit me shaka thonë se ky mund të jetë një avantazh për italianët, dhe jo për Realin.

Reali është në fund me një pikë, por ende ka një shans të madh për t’u kualifikuar në fazën e nokautit – në fakt, nëse nuk e bëjnë këtë, do të jetë zhgënjimi më i madh për ekipin në sezonet e fundit. Ata hyjnë në këtë ndeshje pas fitores 4:1 ndaj Huesca të shtunën, e cila i la ata në krye të La Liga me 16 pikë nga shtatë ndeshje.

Los Blancos në të vërtetë janë eliminuar në çerekfinale në dy sezonet e fundit, por ata janë skuadra më e suksesshme në historinë e këtij kompeticioni – duke fituar 13 trofe dhe do të jenë të vendosur për tri pikë para një udhëtimi të vështirë në Itali në ndeshjen e tyre të ardhshme evropiane në fund të nëntorit.

Inter është duke luajtur ‘nxehtë’ dhe ‘ftohtë’ këtë sezon

As Interi, i cili arriti në finalen e sezonit të kaluar në Ligën e Evropës, nuk është më mirë këtë sezon në Ligën e Kampionëve. Ata gjithashtu barazuan 2:2 kundër Monchengladbach në ndeshjen e parë në shtëpi, për të luajtur pa gola në Ukrainë javën e kaluar kundër Shakhtar, përcjell lajmi.net. 

Skuadra e Antonio Conte tani padyshim po përballet me dy ndeshjet e tyre më të vështira në këtë seri dhe rezultatet zhgënjyese në duelin me Real Madrid do t’i ushtronin presion serioz para dy ndeshjeve të tyre të fundit në grup – vizita në Gladbach dhe dueli në shtëpi me Shakhtar në dhjetor. 

Interi do të hyjë në ndeshje pas barazimit 2:2 me Parma në Serie A të shtunën, i cili i la ata në vendin e pestë në tabelë, me tre fitore, dy barazime dhe një humbje.

Gjigantët italianë në fakt kanë fituar vetëm dy nga 12 ndeshjet e tyre të fundit në Ligën e Kampionëve, duke pësuar pesë humbje, ndërsa dy fushatat e tyre të fundit në këtë garë kanë përfunduar në fazën e grupeve.

Dueli i parë mes vete pas 20 vitesh

Kjo do të jetë hera e parë që Interi përballet me Real Madridin në ndonjë garë evropiane që nga faza e grupeve të Ligës së Kampionëve në sezonin 1998/1999, kur Interi fitoi 3-1 në shtëpi dhe pësoi një humbje 2-0 në ‘Bernabeu’.

Reali përsëri do të jetë pa shërbimet e Nacho, Martin Odegard dhe Dani Carvajal, ndërsa Alvaro Odriozola mund të jetë gati për të luajtur.

Eder Militao nuk do të përfshihet në skuadër për shkak të një testi pozitiv të koronavirusit.

Sa i përket Interit, Romelu Lukaku nuk do të jetë në gjendje të luajë për shkak të dëmtimit. Ka pak shanse që ai të jetë në stol, por është e vështirë të besohet. Sensi dhe Vecino janë gjithashtu të dëmtuar.

Formacionet e mundshme:

Real Madrid (4-3-3)  – Courtois; Mandy, Varane, Ramos, Marcelo; Cross, Casimiro, Valverde; Azar, Benzema, Asensio

Inter (3-5-2)  – Handanovic; D’Ambrosio, De Vries, Bastoni; Hakimi, Barela, Brozovic, Vidal, Perisic; Sanchez, Martinez. 

Related posts

Mourinho ua dërgon një mesazh Guardiolas dhe Kloppit

admin

“Ende nuk me ka bindur Havertz, ai duhet të bëjë më shumë”

admin

Shtohen telashet tek Inter, tjetër rast me koronavirus

admin