12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Ana Bërnabiq i reagon ambasadorit gjerman: Bombardimet ishin sundim i forcës, jo i ligjit

9:57 | 12 Prill 2021
Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka reaguar pas deklaratave të fundit nga ambasadori gjerman në Beograd, Thomas Schieb në lidhje me bombardimin e Jugosllavisë nga NATO.Bombardimi i Jugosllavisë nga NATO nuk ishte sundimi i ligjit por sundimi i forcës, tha Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, duke komentuar deklaratën e fundit të ambasadorit gjerman Thomas Schieb.

Në një paraqitje në TV Pink, Bërnabiq e quajti bombardimin në 1999 agresion dhe një krim monstruoz, transmeton lajmi.net.

Kur u pyet nëse Aleksandar Vuçiq u qortua për reagimin ndaj “deklaratës së Schieb a se ai zgjodhi investime midis Kosovës dhe investimeve gjermane”, Bërnabiq deklaroi se ata e qortonin Presidentin e Serbisë çdo ditë për marrëzi të ndryshme, dhe e përmendi atë si shembull sepse ishte vaksinuar në Rudna glava dhe jo në Beograd.

Bërnabiq tha se Vuçiq ishte “duke luftuar për Kosovën” ashtu si askush nuk kishte luftuar më parë, dhe vuri në dukje se opozita aktuale dhe ish-qeverisë, morën vendime joserioze që i kushtuan Serbisë “tek Kosova dhe pozicioni ynë dhe zhvillimi ynë ekonomik”.

“Vuçiq nuk ka qenë kurrë në stilin e” si mundemi, do ta bëjmë lehtë, më lini të them diçka në mënyrë që të gjithë të më duartrokasin dhe pastaj do t’i kushtojë Serbisë dhe popullit tonë një krah dhe një këmbë “, tha Bërnabiq, transmeton lajmi.net.

Ajo nënvizoi se Gjermania dhe kompanitë nga ai vend, me mbështetjen e qeverisë gjermane dhe ambasadorit Scheib, punësojnë 72,000 njerëz në Serbi.

Bërnabiq theksoi se Vuçiq kurrë nuk tha asgjë që do të kompromentonte pozicionin e Serbisë ndaj Kosovës, por që ai tha se ne duhet të shikojmë drejt së ardhmes.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com