15.8 C
Skopje, NM
13/06/2021
DailyNews.mk
Спорт

Алонсо го возеше болидот на Рено

Шпанскиот возач Фернандо Алонсо го возел болидот на Рено за време на промотовно снимање на патеката во Барселона. Алонсо од наредната сезона по две годишна пауза повторно ќе вози во Формула 1. Тој ќе вози за Рено, односно Алпин како што ќе биде името на овој француски тим.

Фернандо Алонсо го возел болидот Р.С.20. Ова возило оваа сезона го возат Даниел Рикардо и Естебан Окоун.

Двократниот светски првск (2005, 2006), за снимањето на промотивниот спот можел да вози само 100 километри.

Последен пат Алонсо возел Ф1 болид на трката во Абу Даби во 2018 година. Шпанецот има 32 победи во кариерата во Ф1.

Во меѓу време два пати возел на трката 24 часа Ле Ман и на светскиот шампионат во издржливост. Оваа година возеше и на релито Дакар и го освои 13 место.

Related posts

Левандовски ги победи Меси и Роналдо за наградата на ФИФА

Lea Musliju

Казната на Русија скратена на две години, остануваат без химна и знаме

Lea Musliju

Волејот на Ибрахимовиќ е најдобар гол во историјата на МЛС лигата

Lea Musliju

„Овој Манчестер јунајтед може да ја освои титулата“

Lea Musliju

Клоп ќе остане без омилениот „џокер“

Lea Musliju

Ривер Плејт го декласираа Насионал

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More