22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Алексеј Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Рускиот опозиционер и блогер Алексеј Навални е номиниран за Нобеловата награда за мир. Навални е со децении еден од најпознатите критичари на Кремљ и упорно работи на откривање на корупцијата во високите кругови на власта.

Во август годинава Навални беше пренесен во Германија, откако почувствува здравствени тегоби за време на авионски лет во Русија.

Берлин и други европски држави тврдеа дека тој бил отруен со „новичок“. Навални во интервју за „Шпигел“ го об вини Владимир Пујтин за обид за убиство, но Москва ваквите обвинувања ги отфрли.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More