15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Албанскиот претседател: Косово е гарант на безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија Иљир Мета изјави на 75-тото заседание на ОН дека членството на Косово во Обединетите нации би донело корист не само за Косово, туку и за целата меѓународна заедница.

„Го поттикнуваме и поздравуваме фактот дека албанскиот фактор продолжува да го поддржува европскиот и евроатлантскиот курс во целиот регион, истовремено јакнејќи ја регионалната соработка во дизајнирањето и спроведувањето амбициозни проекти“, кажа Мета, поздравувајќи го договорот од 4 септември од Вашингтон меѓу Косово и Србија.

„Го поздравуваме договор за економска нормализација постигнат меѓу Косово и Србија, на кој посредуваше и го гарантира претседателот на САД Доналд Трамп. и понатаму се надеваме дека овој договор ќе донесе нова динамика во односите на Косово и Србија. Со посредување на Европската Унија, двете земји треба да ја искористат оваа прилика да постигнат конечен и правно обврзувачки договор за заемно признавање, како и целосна нормализација на односите меѓу нив“, кажа Мета.

По говорот, Мета кажа дека Албанија силно верува дека Косово е гарант на безбедноста и стабилноста на Балканот.

„Косово вопостави силна уставна и правна рамка која обезбедува невидена заштита на малцинските права и нивното културно наследство. Ова е целосно доследно, па дури и ја надминува релевантната европска правна рамка во поглед на заштитата на човековите права. Денес Косово е член на многу меѓународни организации и регионални иницијативи. Членството на Косово во меѓународните организации, вклучувајќи ги Обединетите нации, би донело корист не само на Косово, туку и на целата меѓународна заедница“, кажа албанскиот претседател.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com