DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Албанија втора по баратели на азил во ЕУ

Албанија е на второ место по баратели на азил според бројот на жители, веднаш зад Сирија, објавија албанските медуми повикувајќи се на Европската канцеларија за азиланти.

Според податоците на канцеларјата, Албанија има 18 апликации на 100.000 жители.

– Во април и мај има пад на барањата за азил, но затоа пак нивниот број се зголемува од јуни. Во извештајот се наведува дека во јули имало 505 апликации, од кои 366 биле првпат. Во споредба со јуни, има 171 апликација повеќе, додека споредено со истиот период лани бројот е трипати помал, јави Ора њуз телевизија.

Додека споредено со истиот период минатата година има намалување за 72 отсто, што е последица на ограничувањето на движењата поради новиот коронавирус и затворање на границите.

Според податоците на Евростат, околу 75 проценти од Албанците кои бараат азил во земјите на Европската Унија се на возраст под 34 години.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More