26.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Sport

Albanian athlete Luiza Gega wins first place at Skopje Marathon

Albanian athlete Luiza Gega triumphed in the 16th Skopje Marathon, where she broke the national record by more than 23 minutes. The Skopje Marathon was held on October 4 under a special COVID-19 protocol and under the motto: “Running will change you”.

Luiza Gega told Euronews Albania that the marathon was a test to measure her physical conditions, during this time of absence of activities due to the pandemic.

She also shared her concern about the impossibility to train at the Elbasan Stadium, because of a decision taken two months ago to now allow training.

“Not one state in the world has prevented me to train,” she said.

Gega is an Albanian athlete specialized in middle-distance running. She is the Albanian record holder in the 800, 1500, and 3000 meters, and the 3000 meters steeplechase.

Related posts

Ish futbollisti i Bayer Leverusen, Besiktas dhe Fenerbahce, vret një person dhe plagosë katër të tjerë

Admin

Suedia publikon listën për ndeshjen me Kosovën, rikthehet Zlatan Ibrahimovic

Admin

Sot kthehet Liga e Kampionëve, tetë ndeshje në orar – spikat takimi Man City-PSG

Admin

Anelka: Mbappe duhet të jetë numri një te PSG, Messi duhet të ndryshojë dhe t’i shërbejë atij

Admin

Barcelona, Juventusi dhe Real Madridi marrin fitoren e parë për Superligën Evropiane – UEFA heq paditën për komplot kundër tyre

Admin

Benzema dhe Osimhen, sulmuesit më efektivë të shtatorit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com