23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Ал Касавнех е нов премиер на Јордан

Јорданскиот крал Абдулах го именува искусниот дипломат и соработник на кралската палата Бишер ал Касавнех за нов премиер, неколку дена откако ја прифати оставката на Омар ал Разас.

Кралот го распушти Парламентот на 27 септември на крајот на четиригодишниот мандат и во согласност со Уставот, Владата мораше да поднесе оставка во рок од една недела.

Кралот Абдулах изјави дека верува оти Касавнех, кој беше преговарач во мировниот процес со Израел, ќе состави влада, која ќе одговори на предизвиците пред кои се наоѓа Јордан.

Касавнех ќе ги набљудува парламентарните избори,што ќе се одржат на 10 ноември. Јордан се соочува со вториот бран од новиот коронавирус, а граѓаните се незадоволно поради економскта состојба и мерките за сузбивање на епидемијата.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More