8.8 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Agjencitë turistike kërkojnë të vazhdojë mbështetja financiare

Agjencitë turistike kërkojnë vazhdim urgjent të mbështetjes financiare për paga, pa lënë anash janarin dhe rritje të kapaciteteve në autobusë.

Në kumtesën e sotme ata theksojnë se mbështetja financiare për paga duhet të jetë në vazhdimësi pasi që, siç thonë, çdo muaj merret pagë, ndërsa arrijnë paralajmërime për bllokimin e llogarive.

Për shkak të stabilizimit të situatës me Kovid-19, kërkojnë të kthehet edhe kushti për plotësimin e 75 ose 100 për qind në autobusët.

“Linjat ajrore edhe në kulmin e pandemisë, operonin me kapacitet të plotë të avionëve të tyre, prandaj pse nuk munden edhe autobusët. Në një kohë kur po përpiqemi të bëjmë çfarë do gjëje, jemi të kufizuar me punë për shkak të autobusëve. Fuqia e pagesës së qytetarëve është zvogëluar për shkak të krizës, nuk mund t’i rrisim çmimet dhe shtesë po shkojmë në humbje të reja”, thonë nga agjencitë.

Related posts

Ganiu: Që nga 2005 e këtej në Çair është investuar 5 milionë euro në infrastrukturë nëntokësore

Admin

Blerim Bexheti: Jo vetëm Shkupi, po as Qeveria nuk bëhet pa shqiptarët

Admin

Shkupi dhe Kumanova me më shumë raste aktive me coronavirus

Admin

Filipçe: Të rinjtë janë pasuria jonë më e madhe

Admin

Boçvarski dhe Nuredini premtojnë përkrahje të projekteve nga program ii Bejtës

Admin

Shilegov: Këto katër vite në Shkup nuk ka patur rrahje nëpër shkolla dhe autobusë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com