9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Agjencia amerikane thotë se Moderna nuk ka përmbushur kriteret dozën shtesë të vaksinës

Shkencëtarët në Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) thanë të martën se Moderna nuk i kishte përmbushur të gjitha kriteret e agjencisë për të miratuar përdorimin e dozave shtesë të vaksinës së saj kundër COVID-19, ndoshta sepse efikasiteti ka mbetur i fortë me dy dozat e para.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, stafi i FDA-s tha në dokumente se të dhënat për vaksinën e Modernës treguan se doza shtesë rrit antitrupat mbrojtës, por ndryshimi në nivelet e antitrupave para dhe pas dozës nuk ishte mjaft i gjerë, veçanërisht në ato nivelet e të cilëve kishin mbetur të larta.

Dokumentet u publikuan përpara një takimi që pritet të mbahet këtë javë të këshilltarëve të jashtëm të agjencisë për dozën përforcuese të vaksinës.

FDA zakonisht ndjek këshillat e ekspertëve të saj, por nuk është i detyruar ta bëjë këtë. Një panel këshilltarësh te Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) do të takohet javën e ardhshme për të diskutuar rekomandimet specifike se kush mund të marrë dozat përforcuese, nëse FDA-ja i autorizon ato.

Related posts

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

Ende nuk dihet nëse deputeti Sir David Amess kishte qenë në cak nga sulmuesi – autoritetet janë duke e hetuar rastin

Admin

SHBA ofron kompensim për familjarët e viktimave të sulmit me dron

Admin

Policia britanike: Vrasja e ligjvënësit ishte incident terrorist

Admin

Në Indonezi 11 student u mbytën gjatë aksionit për pastrimin e lumit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com