15.8 C
Skopje, NM
13/06/2021
DailyNews.mk
Bota

Afro 20,000 punëtorë të Amazonit, të infektuar me koronavirus

Kompania më e madhe e shitjeve online, Amazon, tha se mbi 19,800 punëtorë të saj në Shtetet e Bashkuara janë infektuar me koronavirus, qysh në muajin mars.

Numri përbën 1.44 për qind të 1.37 milion punëtorëve në të gjithë Amazonin dhe degën vartëse të tij Whole Foods.

Amazon është përballur me kritika nga punonjësit, sindikatat dhe zyrtarët e zgjedhur, të cilët e kanë akuzuar për vënien në rrezik të shëndetit të punonjësve.

Por, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet tha se shkalla e infektimit është më e ulët sesa pritej.

Amazoni i ka mbajtur hapur objektet e tij gjatë gjithë pandemisë, për të përmbushur kërkesat në rritje të blerësve të bllokuar në shtëpi.

Izolimi i njerëzve ka rezultuar fitimprurës për kompaninë dhe ka shtuar pasurinë e themeluesit të saj, Jeff Bezos, i cili është njeriu më i pasur në botë.

Shitjet e gjigantit të teknologjisë janë rritur për 40%, në 88.9 miliardë dollarë, në tremujorin që ka përfunduar në qershor.

Fitimi tremujor i kompanisë, prej 5.2 miliardë dollarësh, ka qenë më i madhi qëkur ajo ka nisur punën më 1994.

Related posts

Kina po dominon agjendën e G7, edhe pse nuk është pjesë e saj

NEFAIL EMINI

Zëdhënësi i DASH: Ende nuk kami emrat e rinj në lidhje me listën e zezë për Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

Johnson: Aleanca midis SHBA-së dhe Britanisë është marrëdhënia e pathyeshme

NEFAIL EMINI

Këshilli i Sigurimit sot zgjedh 5 anëtarë jo të përhershëm, në garë edhe Shqipëria

NEFAIL EMINI

Amnesty International: Kina është duke kryer “krime kundër njerëzimit” në Ksinjinag

NEFAIL EMINI

Biden paralajmron Britaninë: Mos rrezikoni procesin e paqes në Irlandën e Veriut

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More