19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Абазовиќ се надева дека победничките партии брзо ќе ја формираат новата црногорска Влада

Лидерот на граѓанското движење УРА, Дритан Абазовиќ, синоќа изјави дека Црна Гора нема веќе време за губење и дека се надева дека наскоро ќе се формира новата влада заради доброто на граѓаните.

Тој на својот профил на Твитер напиша дека е добро што црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ вчера ги покани носителите на листите кои ги добија парламентарните избори на консултации за мандатар за состав на новата влада.

“Црна Гора е во тешка економска и здравствена криза и немаме време за губење. Се надевам дека наскоро ќе се формира владата за доброто на граѓаните”, напиша Абазовиќ.

Според подгоричкиот весник „Вијести“, Абазовиќ претходно вчера разговарал со лидерите на Демократскиот фронт, Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ, за формирање на новата влада.

Извор од „Вијести“ изјави дека тројцата лидери се обиделе да ги премостат различните ставови за тоа како треба да изгледа новата влада што нема да ја составува мандатор од Демократската партија на социјалистите.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com