30.9 C
Los Angeles
August 9, 2022
DailyNews – MK
Ekonomi

Bytyqi: Borxhi publik do të anulohet nga viti i ardhshëm

Zv. kryeministri për Ekonominë Fatmir Bytyqi për “StarTV” inkurajoi qytetarët të besojnë në politikat e shëndosha ekonomike të qeverisë dhe të mos shqetësohen për borxhin publik nëse arrin 60 përqind të BPV-së.

“Qytetarët duhet ta dinë që kur ballafaqohen me krizë, ata duhet të interesohen për çdo qindarkë. Unë jam një nga ata që luftoj në mënyrën më transparente për të treguar harxhimin e parave. Unë kam thënë, problemi nuk është në pragun e borxhit publik, a është 60 përqind e BPV-së, në këtë moment kur në thelb shohim që edhe një miliard nuk na mjaftojnë, por ne po krijojmë masa për kapërcim më të lehtë – themi se është e drejtë dhe ne themi se borxhi publik nuk duhet të ndikojë tek ata, por ata duhet të besojnë në vendimet. Ne patëm rënie të madhe në prodhimin industrial në prill, maj. Rimëkëmbja ka filluar, mund të ketë rënie të lehtë, por ne do të shërohemi nga janari”, siguroi Bytyqi.

Borxhi publik do të anulohet nga viti i ardhshëm me ndihmën e shtetit dhe ekonomisë. Ai zbuloi se një pjesë e huamarrjes u ripagua paraprakisht në mënyrë që një shumë e caktuar parash të mund të kursehej, të ripërdorej në ekonomi./Telegrafi/

Related posts

BPV-ja në tremujorin e parë u rrit për 2,4 për qind

admin

Prej të mërkurën një qese do të kushtojë 15 denarë

admin

Komisioni për financa sot vazhdon debatin për ribalancin e buxhetit

admin