24.8 C
Skopje, NM
25/06/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

23 franga në orë është paga minimale në Genevë

Votuesit në kantonin e Gjenevës kanë miratuar një propozim për të futur një pagë minimale ligjore prej 23 franga në orë, njofton sda.ch.

Rezultatet zyrtare nga votimi i së dielës tregojnë se 58.2% të votuesve dalin në favor të iniciativës nga grupet sindikale dhe partitë e majta.

Mbështetësit e pagës minimale thonë se qëllimi është të zvogëlohet numri i të varfërve që punojnë dhe nuk mund të përballojnë çmimet në rajonin e Gjenevës, të njohur për koston e lartë të jetesës.

Kundërshtarët argumentojnë se nivelet e pagave duhet të negociohen midis punëdhënësve dhe punonjësve pa ndërhyrjen e shtetit.

Gjeneva është vetëm e treta e 26 kantoneve të Zvicrës që ka futur një pagë minimale. Në fillim të vitit të ardhshëm, kantoni Ticino do të bashkohet gjithashtu me grupin.

Një tjetër votim mbi këtë çështje është planifikuar në Kantonin e Bazelit (Baselstadt) vitin e ardhshëm.

Në vitin 2014, votuesit zviceranë me shumicë dërrmuese refuzuan një propozim për një pagë minimale në të gjithë vendin prej 22 CHF në orë.

Related posts

Aleksandër Vuçiç: Serbia së shpejti nis ndërtimin dhe rindërtimin e spitaleve në Kosovë

NEFAIL EMINI

Gjermania dhe Franca propozojnë samit me Putin

NEFAIL EMINI

Bashkimi Evropian i vendos sanksione ekonomike Bjellorusisë

NEFAIL EMINI

Një tjetër shtet e zhvendos ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jerusalem

NEFAIL EMINI

Samit dy ditor i BE-së në Bruksel

NEFAIL EMINI

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Sijarto paralajmëron BE-në: Do ta humbni Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More