23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Bota

150 viktima në Gjermani, kërkime intensive për të mbijetuarit nga përmbytjet

Sot Gjermania shënon ditën e tretë të katastrofës , pas përmbytjeve masive që u shtrinë në pjesën më të madhe të vendit. Ndërkohë që viktimat janë më shumë se 150, grupet e shpëtimit po kontrollojnë intensivisht në rajonet e prekura për të mbijetuar.

Pamjet tronditëse të shkatërrimit në Gjermani dhe Belgjikë treguan fshatra të tëra nën ujë, me makina që kanë përfunduar midis ndërtesave të shembura .

Rrjetet telefonike janë prishur, rrugët janë dëmtuar rëndë dhe më shumë se 100,000 shtëpi janë pa energji. Shtetet e Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz dhe Saarland kanë qenë më të prekurat nga reshjet e shiut.

Hollanda dhe Luksemburgu janë prekur gjithashtu nga reshjet ekstreme të reshjeve. Liderët europianë në një reagim për katastrofën kanë fajësuar ndryshimet klimatike të motit. Ekspertët thonë se ngrohja globale i bën reshjet e rrëmbyeshme më të mundshme.

Related posts

Izraeli synon t’i zvogëlojë 85% të emetimeve të karbonit

Admin

OKB: Numri i viktimave civile në Afganistan është në rritje

Admin

Presidenti shkarkon kryeministrin e Tunizisë pas protestave

Admin

Autoritetet afgane vendosin orë policore

Admin

Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

Admin

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More