19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

13 години затвор за лидерот на грчката Златна зора

Лидерот на грчката партија Златна зора, Николаос Михалолиакос, доби 13 години затвор, Јоргос Рупакис доби доживотна затворска казна за убиството на раперот и антираситистички активист Павлов Фисас во 2013 година, како и плус 10 години затвор за поседување и користење оружје, пренесе АФП.

Ова се дел од пресудите изречени денеска во судскиот процес против Златна зора која пред неколку дена Судот ја прогласи за криминална организација. Процесот, по пет години судење, е пред самиот крај. Екстремно десничарската партија Златна Зора (Хриси Авги) веќе десетина години е еден еден од сериозните фактори на политичката сцена во Грција и беше присутна и во парламентот во некои мандати.

Меѓу 68-те обвинети во судскиот процес се и 18 поранешни пратеници од партијата. Судот разгледуваше четири проблеми презентирани во една тужба: фаталното прободување на грчкиот рап-пејач Павлос Фисас со нож, напади врз рибари-мигранти, напади врз левичарски активисти и дали Златна Зора функционира како криминална организација.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More