22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Bota Kovid-19 Përzgjedhjе nga redaktori

​Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Në Itali, numri i njerëzve të infektuar me COVID-19 po rritet 19, ku vetëm në 24 orët e fundit u zbuluan 1.670 raste të reja, 250 më shumë se një ditë më parë dhe 20 persona vdiqën.

Gjatë 24 orëve të fundit, një numër rekord njerëzish u testuan në COVID-19, më shumë se njëqind mijë.

Infektologu i njohur amerikan Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar Amerikan të Alergjive dhe Sëmundjeve (NIAID), vlerësoi se Italia “duhet të jetë jashtëzakonisht e kujdesshme në këtë fazë, duke pasur parasysh që infeksioni i koronavirusit po përhapet në vendet fqinje dhe kjo është një kohë e një sfide të madhe, meqenëse ekonomia duhet të fillojë”.

Fauci mori pjesë në internet në konferencën “Kufijtë, festa e shëndetit” (Frontiere-Festival di Salute), organizuar në Romë dhe me këtë rast tha se kthimi në jetën normale mund të pritet në fund të vitit të ardhshëm.

Deri atëherë, Fauci rekomandon respektimin e rreptë të masave të përshkruara: maska mbrojtëse, distancë fizike, shmangie të mbledhjeve në grupe dhe qëndrim jashtë.

Sipas tij, deri në fund të këtij viti, është e mundur të pritet një vaksinë efektive, shumica e popullsisë së botës mund të vaksinohen gjatë vitit të ardhshëm, por jo e gjithë popullata, siç është rasti me vaksinën e lisë.

“Mjafton të vaksinohen 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e infeksionit,” tha Fauci.

Related posts

Biden pritet ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për punëtorët federalë

Admin

Hapet Ura e Peleshacit që lidh dy brigjet e Kroacisë

Admin

Armenia dhe Azerbajxhani fajësojnë njëra-tjetrën për shkelje të armëpushimit

Admin

Avancimi i talibanëve “përbën krizë ekzistenciale” për Qeverinë afgane

Admin

Kina ndëshkon me 18 vjet burgim një miliarder dhe kritik qeveritar

Admin

Katër persona vdesin pas rrëzimit të një aeroplani në Ukrainë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More