29.7 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Црна Гора на две недели ги затвора рестораните и кафулињата,угостителите на протест

Угостителите од  Црна Гора  денеска објавија дека нема да ги затворат своите објекти утре на полноќ кога треба да стапат на сила новите епидемиолошки мерки во Подгорица, Цетиње, Будва и Улцињ.

Здравствените власти во Црна Гора, откако бројот на инфекции со коронавирус во тие општини продолжил да расте, одлучиле да ги затворат рестораните и училиштата на две недели и да забранат домашни посети.

Претходно, здравствените власти воспоставија таканаречен систем на семафори, што значи дека општините со повеќе од 1.200 заразени лица на 100.000 жители влегле во црвената зона со рестриктивни мерки што вклучуваат полициски час. Жолтата зона ги опфаќа оние градови каде што бројот на пациенти во последните 14 дена е помеѓу 800 и 1200, а кафулињата, рестораните и училиштата се затворени во тие градови. Во зелената зона, општините се скоро без ограничувања.

Угостителите на Црна Гора најавија дека ќе побараат да се третираат како другите гранки на економијата на протестот што го закажаа за утре на централниот плоштад во Подгорица.

„Членовите на здружението од цела Црна Гора сметаат дека тие не се виновни за новонастанатата ситуација, но со почитување на мерките во нивните установи, тие дадоа значителен придонес во борбата против епидемијата на вирусот“, велат од здружението на угостители.

Мерките воведени во Црна Гора на почетокот на септември, кога бројот на пациенти нагло се зголеми по политичките митинзи пред и по парламентарните избори, дозволија максимум две лица да седат на иста маса, а во повеќето општини работата на угостителските објекти е ограничена на 22 часот.

Во исто време, денес Институтот за јавно здравје забележа 682 нови случаи на инфекција и два смртни случаи. „Во моментов има 6.090 пациенти, што е 967 на 100.000 жители“, велат црногорските епидемиолози.

Од почетокот на годината, вкупниот број на регистрирани случаи на инфекција со коронавирус во Црна Гора е 21.533, или над три проценти од населението во земјата.

Бискупот од Будва-Никшиќ, Јоаникије, кој привремено го презеде раководството на Српската православна црква во Црна Гора по смртта на митрополитот Амфилохије, е позитивен на коронавирус, објави Митрополијата.

Related posts

Навивачите му ја запалија влезната врата на капитенот на Фоџа

admin

Хашкото обвинителството спроведува операција во Приштина

admin

Мерил Стрип ќе ѝ врачи награда на Амал Клуни за нејзиниот придонес за слободата на печатот

admin