33.3 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Цапак: Хрватска бележи стагнација на заразени и умрени од коронавирус

Директорот на Хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, изрази задоволство од стагнацијата на бројот на новозаразени и смртни случаи од коронавирусот.

-Нашиот неделен раст стагнира. Од 34 до 36 недели имавме зголемување од 80 до 110 проценти на неделно ниво, додека оваа недела имаме раст од само четири проценти, рече Цапак на прес-конференција.

Според него, сега се позитивни 28 проценти од вкупниот број на тестирани примероци.

-Инциденцата е 772, што Хрватска ја сместува на самиот врв на земјите од ЕУ, изјави тој.

Цапак, меѓутоа, изјави дека во некои жупании на северот од земјата, инциденцата е поголема и од 1.000 на 100.000 жители, јави хрватскиот портал Индекс.

-Стапката на смртност е 208 на милион жители, што значи дека Хрватска е во средината на скалилото на земјите од ЕУ, рече Цапак.

Хрватска, додаде Чапак, е „сериозно подготвена” за вакцинирање, дека вакцината е веќе резервирана за 50 проценти од населението, но дека не знае во кој момент тоа ќе се случи

Related posts

Меси ја напушта Барселона – Француски новинар го знае името не неговиот нов клуб

admin

Пендаровски: Знам дека многу млади не се задоволни со резултатите во борбата против корупцијата и непотизмот

admin

Георгиевски: Ветото на Бугарија ќе биде континуитет на катастрофалната политика спрема Македонија

admin