29.7 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Угостителските објекти ќе работат до 21 часот, забрането групирање на повеќе од четири лица по 21 часот

Владата на денешната седница одлучила да се скрати работното време на угостителските објекти до 21 часот и да се забрани групирање на повеќе од четири лица на јавен простор после 21 часот, објави премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил.

– Владата на денешната седница донесе одлука за нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. Се скратува работното време на угостителските објекти до 21 часот, освен за достава и шалтерска продажба на храна. Оваа одлука важи и за угостителските објекти на бензинските станици, а исклучени се угостителските објекти на ТАВ аеродромите во Скопје и Охрид. На седницата донесовме и одлука за забрана за групирање на повеќе од четири лица на јавен простор после 21 часот. Владата денеска усвои препорака за сите домашни и странски граѓани на територијата на Северна Македонија, после 21 часот да не се движат на јавен простор доколку немаат важни и неопходни потреби – напиша Заев.

Related posts

Столтенберг уверен дека Црна Гора е лојална на НАТО

admin

Algeria criticises French role in EU resolution

admin

Пандемијата извор на заработка за италијанската мафија

admin