30.6 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Турција продолжува со потрагата по енергетски ресурси во подрачјето на Црното Море

Турскиот министер за енергетика и природни ресурси, Фатих Донмез, соопшти дека бродот за сондажа „Фатих“ по подготвителните работи започна со сондажа во изворот „Туркали-1“, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Донмез, во објава на својот профил на Твитер, истакна: „Бродот „Фатих“, по подготвителните работи започна со сондажата во Црното Море, во изворот „Туркали-1“. Сондажата ќе трае 75 дена. Нека биде плодоносно.“

Турција продолжува со потрагата по енергетски ресурси во подрачјето на Црното Море, каде досега откри 405 милијарди кубни метри природен гас. Изворот „Туркали-1“ се наоѓа во гасното поле Сакарија.

Related posts

Пендаровски му се јави на австрискиот колега и го осуди терористичкиот напад во Виена

admin

Захариева за германскиот АРД: Ние не велиме дека хероите се само наши, туку дека се заеднички

admin

Гир: Заеднички интерес е меѓувладината конференција да биде закажана што порано

admin