29.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Турската вакцина подготвена: Започнува тестирање врз луѓе

Пандемијата на коронарниот вирус го достигна својот втор врв во Турција.

Турција започна со тестирање вакцина против вирусот корона врз луѓе, изјави министерот за здравство на Републиката, Фехретин Хоџа.

„Денес во Турција започна тестирањето на домашната вакцина против вирусот корона врз луѓе. Првата фаза на клиничко тестирање на вакцината се изведува на Универзитетот во Ерцис (во градот Кајсери)“, им рече на новинарите Коџа.

Како што претходно објави овој министер, пандемијата на коронавирусот во Турција го достигна својот втор пик. Само вчера се евидентирани 2.391 случај, што е најголема бројка од април досега.

Related posts

„Фајзер“: Вакцината е ефикасна 95 проценти, нема несакани ефекти, а наскоро ќе пристигнат 50 милиони дози

admin

Европска комисија одобри купување на 300 милиони дози вакцина

admin

UK tourist tax hands yet another competitive advantage to EU rivals

admin