27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Топ 10-те најскапи играчи родени во овој век се предводени од дефанзивец

Фудбалскиот институт „CIES“ кој статистички ја анализира вредноста на фудбалерите се појави листа на десетте најскапи играчи родени во овој век. Вредноста на првите десет е преку милијарда евра.

Највреден играч е дефанзивецот на Баерн Минхен, Алфонсо Дејвис кој за помалку од една година ја воодушеви фудбалската публика во светот. Поседува неверојатна агилност и брзина, а подеднакво добро се снаоѓа и на позиција бек, но и како крило. Тој е проценет на 180 милиони евра.

Борусија Дортмунд е еден од двата клуба кои се на оваа листа со по 2 фудбалери во Топ 10. На второто место е Џејдон Санчо проценет на 125.6 милиони евра, а четврти на листата е неговиот клупски колега, Ерлинг Халанд кој вреди 120,3 милиони евра.

Меѓу нив, на третата позиција се најде Ансу Фати од Барселона кој е најмлад во ова друштво (роден 2002 година), а неговата вредност се проценува на 122,7 милиони евра.

Следуваат од петтата до седмата позиција тројца играчи кои настапуваат во Премиерлигата. Мејсон Гринвуд од Манчестер Јунајтед, Феран Торез од Манчестер Сити и Бакајо Сака од Арсенал.

Осмата позиција на листата е Швеѓанецот со македонско потекло, Дејан Кулушевски од Јувентус кој е проценет на 75 милиони евра.

Последните две позиции на листата се за Фил Фоден (Манчестер Сити) и Родриго од Реал Мадрид.

Related posts

Турската вакцина подготвена: Започнува тестирање врз луѓе

admin

Матица? Бијонсе чува околу 80.000 пчели на својот имот

admin

ИЈЗ: 70,1% повеќе нови позитивни во однос на претходната недела

admin