30.6 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Северна Македонија, Србија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка во услови на Ковид-19

Премиерот Зоран Заев заедно со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Ана Брнабиќ во присуство на министрите за здравство одржаа координативен состанок, по што потпишаа Меморандум за соработка за регулирање на односите меѓу државите во услови на Ковид-19 криза.

Со овој документ трите земји ќе разменуваат искуства и ќе соработуваат во борбата против корона вирусот, како и ќе се овозможи државјани на третите земји да бидат примани во локални болници. Се истакнува и дека е важно исто така да продолжи и економската размена и трговија и соработка меѓу трите држави.

Албанија и Србија исто така го потпишаа и билатералниот договор за слободно движење на нивните граѓани само со лични карти.

Related posts

Директорот на Борусија признава: Кимих навистина ме нервира!

admin

Czech court cancels mandatory face mask rule; Ministry has one week to fix mistakes

admin

Овие ѕвезди земале милиони за да пејат кај озлогласени водачи

admin