24.3 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

САД му продаваат оружје на Тајван

Американскиот Стејт департмент одобри продажба на четири многу софистицирани беспилотни летала на Тајван и ги испрати во Конгресот за потврда, соопшти Пентагон.

Договорот вреден 600 милиони долари, кој според американските медиуми ќе предизвика гнев кај Кина, ќе биде прва продажба на воена опрема од ваков вид откако администрацијата на претседателот Доналд Трамп ги олесни условите за продажба на софистицирана и внимателно заштитена воена технологија.

Во последните неколку недели САД започнаа постапка за продажба на уште воена опрема во вкупна вредност од пет милијарди долари

Related posts

Si do të jetë dasma juaj sipas shenjës së horoskopit

admin

Иран ги зголемува залихите на збогатен ураниум над дозволеното

admin

Токио е најдобриот град за живеење во 2020 година

admin