20.9 C
Los Angeles
August 15, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Расте бројот на жртви во земјотресот во Турција и Грција – 81

Продолжуваат напорите за спасување можни преживеани од осум згради што се урнаа во земјотресот во западниот турски град Измир, соопштија локалните власти.

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што се случи во петокот во егејскиот регион се искачи на 81.

Турските власти соопштија дека загинале 79 лица, сите во Измир, додека двајца тинејџери загинаа на грчкиот остров Самос.

Турската служба за катастрофи и итни случаи (АФАД) соопшти дека се обезбедени 3.500 шатори и 13.000 легла за привремено засолниште.

АФАД исти така информира дека во земјотрерсот се повредени 962 лица, од кои 740 веќе се пуштени од болница.

Related posts

EU’s Barnier says upcoming UK legislation could push Brexit talks into crisis – RTE

admin

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

admin

Австралиската полиција уапси 14 лица за злоупотреба на деца

admin