33.3 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Рамос го израмни рекордот на Буфон, сега го напаѓа светскиот рекорд

Пет минути пред крајот на синоќешниот пријателски натпревар помеѓу Хомандија и Шпанија (1:1), Серхио Рамос уште еднаш го запиша своето име во историските книги. Рамос го запиша 176 настап за „црвената фурија“ и на вечната листа се израмни со уште една фудбалска легенда, Џанлуиџи Буфон.

Серхио Рамос и Буфон сега се Европејци со најмногу настапи за своите национални тимови.

Капитенот на Реал и Шпанија, за националниот тим дебитираше пред 15 години.

До светскиот рекорд од 184 натпревари, на Ахмед Хасан од Египе, го делат уште осум натпревари.

Рамос не е единствениот во светскиот фудбал кој го лови рекордот на Хасан. Репрезентативецот на Оман, Ахмед Мубарак има одиграно 179 натпревари за националниот тим, еден повеќе од Бадер Ал-Мутава од Кувајт.

Related posts

Турската вакцина подготвена: Започнува тестирање врз луѓе

admin

Мобилни тимови за третман на заболените во Охрид

admin

Интер на гости кај Реал, Аталанта го чека Ливерпул

admin